Isparta Turizm İstatistikleri

Akdeniz turizmi dünya turizmindeki gelişmeye paralel olarak düzenli bir büyüme içerisindedir. Akdeniz, dünya turizminin üçte birini gerçekleştirmektedir. Türkiye, Antalya ve dolayısıyla Isparta Akdeniz turizminin bir parçası olarak gittikçe artan dünya turizm talebinden payını almaktadır. Deniz, kum ve güneş turizminden doğa ve kültür turizmine doğru kayan turizm talebi turizm açısından önemli olan bölgeler arasında da bazı değişiklikler meydana getirmiştir. Bu açıdan bakıldığında kültür ve doğa turizmi açısından oldukça zengin olan Isparta ili de artan turizm talebinden nasibini almaya başlamıştır. 

İSTATİSTİKİ BİLGİLER

Isparta’da Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Belgeli 1167 oda ve 2358 yatak kapasiteli 23 adet tesis, Belediyeden Belgeli 885 oda ve 1863 yatak kapasiteli 36 adet tesis olmak üzere İl genelinde toplam 69 konaklama tesisi vardır. Isparta İlinde toplam 4676 yatak kapasitesi mevcuttur.

2020 yılında Isparta iline en fazla turist gönderen ülkeler Almanya, Azerbaycan, İran, İtalya, Katar, Suudi Arabistan, İngiltere, Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Fransa ve ABD’dir. Yaz aylarında turizm talebi daha fazla olmaktadır. 

 

 

(Kaynak: Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü-2021)